אמנת החמלה

את אמנת החמלה יזמה הסופרת וחוקרת הדתות קארן ארמסטרונג (Karen Armstrong) בשיתוף עם אנשי דת יהודים, נוצרים ומוסלמים

עיקרון החמלה מצוי בליבן של כל המסורות הדתיות, המוסריות והרוחניות, וקורא לנו תמיד להתייחס אל כל האחרים כפי שהיינו רוצים שיתייחסו אלינו. החמלה דוחפת אותנו לפעול באופן בלתי-נראה כדי להפחית את סבלם של אחינו היצורים החיים, להדיח את עצמנו ממרכז עולמנו ולשים שם אחרים, לכבד את הקדושה שאין לחללה של כל אדם באשר הוא אדם, ללא יוצא מן הכלל, ביושר מוחלט, בהגינות מוחלטת ובכבוד מוחלט.

הכרח גם להימנע, בעקביות ומתוך הבנת רגשות האחר, בחיים הציבוריים והפרטיים גם יחד, מכל גרימת כאב. לפעול או לדבר באלימות מתוך רוע-לב, שוביניזם, לאומנות או עניין-אישי, לרושש, לנצל או להתכחש לזכויות הבסיסיות של מישהו, ולעורר שנאה על ידי השמצה של אחרים – אפילו של אויבינו – זו שלילה של אנושיותנו המשותפת. אנחנו מכירים בכך שנכשלנו לחיות בחמלה, ושהיו אף כאלה, שהגבירו את כמות הסבל האנושי בשם הדת.

לפיכך אנחנו קוראים לכל איש ואישה:

  • להחזיר את החמלה אל מרכזם של המוסר והדת;
  • לחזור אל העיקרון העתיק, שכל דרך להבין כתבי-קודש שמטפחת אלימות, שנאה או בוז – אינה חוקית;
  • לוודא, שלצעירים יינתן מידע מדויק ורוחש כבוד לגבי מסורות, דתות ותרבויות אחרות;
  • לעודד הערכה חיובית של גיוון תרבותי ודתי;
  • לטפח ידיעה ויחס של הזדהות רגשית עם סבלם של כל בני-האדם – אפילו אלה שנחשבים לאוייבים;

יש צורך דחוף בהפיכת החמלה לכוח ברור, זוהר ופעיל בעולמנו המקוטב. כשהיא תושרש בנחישות כדי להתמיר אנוכיות, תוכל החמלה לשבור גבולות פוליטיים, הלכתיים, אידיאולוגיים ודתיים. בהיווצרה מתוך התלות-ההדדית העמוקה שלנו, החמלה חיונית למערכות יחסים בין בני-אדם ולאנושות שלמה. החמלה היא הדרך אל ההארה ובלעדיה אי אפשר ליצור כלכלה צודקת וקהילה עולמית אוהבת שלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*


תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>